كدخبر : ١۴٣۶
تاريخ انتشار : ٠٠:٠٠ - ١٣٩۵/١١/١٧
تعداد بازديد : ٢٢٧٩
چاپ صفحه نسخه چاپي
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
حفظ حریم خصوصی خانواده در گام اول بر عهده خود کاربران است
کارشناس پلیس فتا استان مازندران در کارگاه آموزشی پیشگیری از آسیب‌های فضای سایبری و نقش آن در فروپاشی خانواده در جمع مبلغین مذهبی شهرستان‌های نور‌، محمودآباد، فریدونکنار با محوریت شهرستان آمل و به میزبانی دادگستری کل استان در سالن کنفرانس فرمانداری شهرستان آمل گفت: خانواده‌ها باید هوشیارانه آگاهی خود را در زمینه آسیب‌های فضای مجازی و جرائم سایبری ارتقا بخشیده و در مقابل آسیب‌ها و خطرهای مجازی خود و فرزندان خود را توانمند سازند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ اکبر امینی در نشست مشترک کارکنان ستادی آموزش و پرورش ناحیه 2 همدان تصریح کرد: عمده‌ترین دلیل برای اقدام افراد به چنین عمل زشت و بدون توجیهی، سرایت تفکرات سکولاریستی و لیبرالیستی توسط شبکه‌های مجازی است. که باعث شده نوع نگرش و تفکر کاربران نسبت به حفظ حریم خصوصی خانواده خود تغییر نماید.
 
وی با اشاره به گزارشی از آسیب‌های اجتماعی ناشی از فضای مجازی افزود: برخلاف مرز جغرافیایی ما در فضای حقیقی که حدود مشخصی دارند مرز سایبری ما کل دنیا است و همواره زمینه نفوذ و هک وجود دارد و اطلاعات شخصی و مهمی که ما بر روی اینترنت بار گذاری می‌کنیم قابل دسترسی برای تمامی شهروندان جهان است.
 
سرهنگ امینی در ادامه به تاریخچه ورود رایانه و اینترنت اشاره کرد و گفت: از سال 42 زمینه ورود رایانه به کشور ما فراهم شد  و از سال 72 ایران به اینترنت وصل شد.
 
رئیس پلیس فتای استان همدان بیان کرد: در حال حاضر ضریب نفوذ اینترنت در استان همدان 61.7 درصد است و در این زمینه همدان رتبه نوزدهم را در کشور داراست.
 
وی افزود: خانواده در جامعه ایرانی جایگاه اساسی دارد و برای تحکیم آن باید تلاش کرد، امروزه با توجه به بالا بودن مهارت فرزندان در حوزه سایبر می‌توان گفت شکاف دیجیتالی بین والدین و فرزندان ایجاد شده که با افزایش سواد رسانه‌ای این شکاف از بین رفته و کنترل فرزندان توسط والدین در فضای سایبر انجام می‌‌شود.
 
به گفته سرهنگ امینی یکی از موضوعاتی که کانون خانواده را پیش از تشکیل تهدید می‌کند اشتباه در انتخاب همسر است که این روز‌ها با وارد شدن مراکز اینترنتی همسریابی اسباب ناامنی در این حوزه فراهم شده است.
 
رئیس پلیس فتای استان همدان ادامه داد: ازدواج‌های اینترنتی و همسریابی اینترنتی دو واژه‌ای است که در این عرصه شکل گرفته و این موضوع را به عاملی تهدید آمیز و چالش برانگیز برای جامعه تبدیل کرده که در صورت رشد و فراگیر شدن آن تبعات زیادی برای خانواده‌ها در پی خواهد داشت.
 
وی با اشاره به بحران هویت در شبکه‌های اجتماعی گفت: اختلافات زناشویی به حوزه‌های شبکه‌های اجتماعی و هجمه فرهنگی برمی‌گردد و این شبکه‌ها به دنبال ترویج بدحجابی و بدپوششی نیز هستند.
 
این مقام انتظامی با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی که امروزه در کشور مورد استفاده قرار گرفته سرورهای آن در کشورهای بیگانه قرار دارد، افزود: متأسفانه برخی ادارات نامه‌های حاوی اطلاعات مهم را در این شبکه‌ها ارسال می‌کنند که باید دقت شود نامه‌های اداری و موضوعات محرمانه ادارات در این بستر رد و بدل نشود.
 
سرهنگ امینی در پایان توصیه کرد: شهروندان در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس WWW.Cyberpolice.ir بخش گزارش‌های مردمی با ما در میان بگذارند.

 نظرات کاربران
نام:
ايميل:
* نظر:
CAPTCHA Image

اطلاعیه