كدخبر : ١۴١٠
تاريخ انتشار : ٠٠:٠٠ - ١٣٩۵/١/١٨
تعداد بازديد : ١٣٧۴
چاپ صفحه نسخه چاپي
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
ایران، قربانی تروریسم سایبری
با افشای بخشی از عملیات سایبری آمریکا علیه ایران به نام «نیترو زئوس»، لزوم طراحی "سلاح سایبری" جهت بازدارندگی و پاسخ متوازن به حمله احتمالی آمریکا و تدوین «استراتژی امنیت ملی سایبری» توسط ایران اقدامی ضروری محسوب می‌شود.

به گزارش گروه جنگ نرم مشرق- آمریکا دومین سلاح سایبری (cyberspace weapon) خود را به طور کامل عملیاتی کرد؛ نیروی هوایی فرماندهی فضایی آمریکا در یک بیانیه اعلام کرد: «یک سلاح جدید سایبری ساخت آمریکا به اسم ارزیاب/شکارچی فضای سایبر (Cyberspace Vulnerability Assessment/Hunter) به وضعیت عملیاتی کامل رسیده است».

به گزارش اسپوتنیک این سلاح در امور پرواز، مبارزه و پیروز شدن در آسمان ، فضا و فضای مجازیکاربرد دارد و این در حالی است که اوایل ژانویه امسال، اولین سلاح فضای سایبری نیروی هوایی آمریکا به وضعیت عملیاتی کامل رسیده بود.

آمریکایی‌ها خیلی پیش‌تر نیز از قوای سایبری برای حمله به کشورها و سازمان‌هایی که مغایر منافع خود می‌نامد، استفاده کرده‌اند. ماه گذشته در جشنواره فیلم برلین مستندی به نام «روزهای صفر» (Zero Days) برای اولین بار به نمایش گذاشته شد که نشان می‌داد پروژه اصلی آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی به نام «نیترو زئوس» (NITRO ZEUS) برای حمله به زیرساخت‌های ایران بوده کهاستاکس‌نت (Stuxnetتنها بخش کوچکی از این عملیات گسترده بود.

بر اساس این فیلم مستند که منبع اطلاعات برای ساخت آن، گفتگو با مقامات نظامی و امنیت سایبری آگاه اعلام شده، در روزهای نخست دولت باراک اوباما، آمریکا برنامه‌ای برای حمله سایبری به ایران در صورتی که تلاش‌های دیپلماتیک برای محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور شکست بخورد و به درگیری نظامی منجر شود، طراحی کرد؛ هدف از این طرح که «نیترو زئوس» نام داشت، فلج کردن سامانه‌های دفاع هوایی، سامانه‌های حمل و نقل و بخش‌های مهمی از شبکه برق ایران بود. این مستند ادعا می‌کند که پس از به دست آمدن توافق هسته‌‌ای میان ایران و شش کشور دیگر در تابستان گذشته، دست کم تا آینده‌ای قابل پیش‌بینی، این طرح به تعویق افتاده است. 

یکی از مقامات آمریکایی -در حالی که خواست نامش فاش نشود- در مصاحبه با «نیویورک تایمز» اعلام کرد: «این برنامه پیچیده‌ترین برنامه تاکنون بوده و قبل از توسعه این برنامه، آمریکا هرگز یک طرح حمله سایبری را در این حجم ایجاد نکرده بود.»

محتوای این این فیلم مستند با وجود عملیات روانی که علیه ایران دارد، اما در لایه‌های خود می‌تواند پیام هشدار‌دهنده‌ای برای جمهوری اسلامی داشته باشد.

ارتش آمریکا برنامه‌هایی احتیاطی را برای هر نوع درگیری احتمالی، همچون حمله کره شمالی به جنوبی، جنگ افزارهای هسته‌ای مهار نشده در جنوب آسیا و شورش در آفریقا یا آمریکای لاتین، طراحی می‌کند. بخش زیادی از این برنامه‌ها نگهداری و هر چند سال یک بار به روز می‌شوند؛ روزنامه «نیویورک تایمز» در همین رابطه در یادداشتی به قلم "دیوید سنجر" در ١٦ فوریه می‌نویسد: «در حالی که پنتاگون سرگرم چنین تمهیداتی است، مراکز اطلاعاتی آمریکا برنامه سایبری جداگانه و محدودتری را برای از کار انداختن مرکز غنی‌سازی هسته‌ای "فردو" طراحی کردند. ایران این مرکز را در زیر کوهی در نزدیکی قم ساخته است. این حمله عملیاتی سری بوده و رئیس جمهور (آمریکا) حتی در نبود مناقشه‌ای مداوم (مانند مسئله‌ هسته‌ای) می‌تواند مجوز آن را صادر کند».

همکاری رژیم صهیونیستی با آمریکا برای حمله سایبری به ایران

البته آمریکایی‌ها برای حمله سایبری به ایران همیشه تنها نبودند و رژیم صهیونیستی نیز در کنار آمریکایی‌ها و با همکاری آنان در این حملات شرکت می‌کند. هفته گذشته رسانه‌های این رژیم از سفر محرمانه ژنرال "مایک راجرز" رییس «آژانس امنیت ملی امریکا» (NSAبه اراضی اشغالی (تل آویو) و دیدار با سران سازمان جاسوسی این رژیم، خبر دادند. روزنامه «هاآرتص» به نقل از یک مقام این رژیم اعلام کرد: «این سفرِ کاری به منظور تحکیم همکاری‌ها بین سازمان اطلاعاتی امریکا و یگان اطلاعات سایبری موسوم به 8200 وابسته به مرکز اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، به ویژه هماهنگی در زمینه حمله سایبری علیه ایران و جنبش مقاومت حزب‌الله لبنان صورت گرفته است». در ایام این سفر بود که «هرتسی هلیفی» رئیس واحد اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد این رژیم وارد یک جنگ سخت سایبری با ایران شده است.

در همین رابطه خبرگزاری روسی اسپوتنیک (sputnik news) در مقاله‌ای نوشت هدف سفر رئیس آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) به اراضی اشغالی تنها پروژه‌های دفاعی نبوده و عملیات‌های تهاجمی شبیه به ویروس استاکس‌نت نیز در دستور کار واشنگتن و تل‌آویو قرار دارد.

این اتفاق‌ها نشان می‌دهد که مسئله برجام و توافق‌ هسته‌ای هیچ تضمینی برای قطع حملات سایبری علیه تاسیسات هسته‌ای ایران از سوی آمریکا نمی‌تواند باشد؛ این درحالی است که حملات سایبری به تاسیسات هسته‌ای، یکی از مجموع حملات علیه زیرساخت‌های ایران محسوب می‌شود.

 نظرات کاربران
نام:
ايميل:
* نظر:
CAPTCHA Image

اطلاعیه