كدخبر : ١۴٠٠
تاريخ انتشار : ٠٠:٠٠ - ١٣٩۴/۶/١۵
تعداد بازديد : ٢٣٠۶
چاپ صفحه نسخه چاپي
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
پلیس فتا نسبت به خطرهای امنیتی استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی به کاربران هشدار داد.

 

توسعه‌ی روزافزون زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور، افزایش استفاده‌کنندگان و کاربران از بستر اینترنت و سایر فناوری‌های اطلاعاتی، ارتباطی و مخابراتی و گرایش به سمت بانکداری و تجارت الکترونیک، بستر جدیدی را برای سودجویان و مجرمان به وجود آورده است.
بر این اساس، عدم توجه به موارد ایمنی در این فضاها به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی تلفن‌های همراه، می‌تواند آسیب‌های فراوان و جبران‌ناپذیری را متوجه افراد کند؛ ازاین‌رو پلیس فتا با اشاره به آسیب‌ها و تهدیدات فراوان و جبران‌ناپذیر فضای مجازی، تأکید کرد که کاربران شبکه‌های اجتماعی تلفن‌های همراه باید به اطلاع‌رسانی‌ها و هشدارهای مکرر پلیس توجه کنند.
در همین حال پلیس فتا ۵ خطر امنیتی و مهم تلفن‌های هوشمند را برای کاربران اعلام کرد.

  1. تهدید اول مربوط به حوزه‌ی استفاده از ابزارهای مختلف در تلفن همراه است که در واقع حریم خصوصی و اطلاعات شخصی کاربران محسوب می‌شود و ممکن است توسط افراد سودجو سرقت شود.
  2. تهدید دوم مربوط به حوزه‌ی اطلاعات و عملیات بانکی کاربران است؛ با توجه به اینکه کاربران برای فعالیت‌های مختلف خود، معمولاً از اینترنت بانک یا پیامک بانک استفاده می‌کنند، امکان سرقت این اطلاعات کاربر نیز وجود دارد.
  3. تهدید سوم به حوزه‌ی اطلاعات خصوصی مانند تماس و پیامک‌ها مرتبط می‌شود.
  4. تهدید چهارم نیز کنترل مکانی کاربر است که می‌تواند بستر سوءاستفاده‌ی فرهنگی و مالی افراد سودجو قرار گیرد.
  5. تهدید پنجم تهدیدات امنیتی است که می‌تواند برای کاربران شبکه‌های اجتماعی حادث شود و تلفن همراه کاربر به روش‌های مختلف و به‌واسطه‌ی اقداماتی که از آن اطلاع ندارد، مورد سوءاستفاده‌ی سودجویان قرار گیرد؛ به‌نحوی‌که کاربران در هنگام نصب نرم‌افزارهای تلفن همراه بدون آگاهی و به‌صورت ناخواسته، اجازه‌ی دسترسی اطلاعات‌ پایه‌ای شامل نام، تصویر پروفایل، لیست مخاطبان و دیگر اطلاعات خصوصی را به تولیدکننده‌ی نرم‌افزار می‌دهند که این اقدام می‌تواند تهدیدات فراوانی را متوجه آن‌ها کند و زندگی آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

ایجاد هویت‌های مختلف با استفاده از عکس یک کاربر و ساختن برچسب یا استیکرهای غیراخلاقی با استفاده از تصاویر افراد در این شبکه‌های اجتماعی از دیگر آسیب‌ها و تهدیدات است که لزوم توجه کاربران اینترنت، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را به اطلاع‌رسانی‌ها و هشدارهای مکرر پلیس، نشان می‌دهند.

 

منبع: سایبرباننظرات کاربران
نام:
ايميل:
* نظر:
CAPTCHA Image

اطلاعیه