كدخبر : ١٣٩٠
تاريخ انتشار : ٠٠:٠٠ - ١٣٩۴/۶/١۵
تعداد بازديد : ٢٠٠٧
چاپ صفحه نسخه چاپي
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
شکاف امنیتی فراوان بین نسخه‌های قدیم و جدید سیستم‌عامل اندروید موجب می‌شود که کاربران نتوانند اصلاحیه‌های امنیتی را کامل نصب کنند.

 

به نقل از خبرگزاری ایرنا و به گفته محققان، سیستم‌عامل اندروید با تصاحب ۸۱ درصد از بازار تلفن همراه به‌عنوان محبوب‌ترین سیستم‌عامل تلفن همراه شناخته می‌شود؛ اما تنها سهم کوچکی از این تعداد در حال اجرای آخرین نسخه از این سیستم‌عامل است. تنها ۱۰ درصد از تلفن‌های هوشمند اندروید از نسخه ۵.۰ Lollipop استفاده می‌کنند و حدود ۳۹ درصد نیز در حال استفاده از نسخه قبلی آن یعنی نسخه ۴.۴ KitKat هستند.

در آخرین نسخه اندروید آخرین آسیب‌پذیری‌ها برطرف  و اصلاحیه‌های امنیتی اعمال‌شده است. در این میان شکاف بزرگی بین دستگاه‌هایی وجود دارد که از نسخه ۴.۳ و نسخه‌های پیش از آن و نسخه ۴.۴ و نسخه‌های پس‌ازآن استفاده می‌کنند؛ چراکه بیشتر کاربران آخرین اصلاحیه‌ها را اعمال نمی‌کنند و برخی از دستگاه‌ها با اعمال اصلاحیه‌ها و ویژگی‌های امنیتی که برای کاهش تهدیدات بدافزاری و افشای اطلاعات استفاده می‌شوند سازگاری ندارند.

ناتوانی در اعمال برخی از اصلاحیه‌ها بر روی دستگاه‌ها به این دلیل است که سرعت رشد نرم‌افزار از رشد سخت‌افزار سریع‌تر است؛ تنها یک استثنای این مورد گوشی‌های برند گوگل بانام Nexus است که می‌توانند مرتب اصلاحیه‌ها را دریافت کنند. البته این ناسازگاری به نفع تولیدکنندگان گوشی است زیرابه دلیل عدم به‌روزرسانی، کاربران مجبور می‌شوند تا دستگاه‌های خود را با مدل‌های جدیدتر جایگزین کنند؛ اما درنهایت این کاربر است که صدمه می‌بیند و به دلیل استفاده از نسخه‌های به‌روز نشده در معرض انواع تهدیدات سایبری قرار می‌گیرد.

منبع: سایبرباننظرات کاربران
نام:
ايميل:
* نظر:
CAPTCHA Image

اطلاعیه