كدخبر : ١٢٩١
تاريخ انتشار : ٠٠:٠٠ - ١٣٩٣/١١/١۴
تعداد بازديد : ٢١۵۴
چاپ صفحه نسخه چاپي
ارسال به دوستان ارسال به دوستان
در فضاي استارتاپ‌ها و جمع‌هاي شکل‌گيري ايده‌هاي نو و ناب ايراني براي توليد اپليکيشن‌هاي مرتبط با نيازهاي کاربردهاي و تسهيل زندگي، تفکر به‌کارگيري پهناي باند بين‌الملل و سرورهاي خارجي در کانادا و آمريکا به استفاده از پهناي باند و سرورهاي داخلي تغيير کرده است.

به گزارش روابط عمومی مجمع فعالان فضای مجازی انقلاب اسلامی - فرا؛ در راستاي برنامه و تکليف دولت براي راه‌اندازي شبکه ملي اطلاعات به منظور گردش داخلي اطلاعات ايرانيان و جلوگيري از خروج غير ضرور اطلاعات شهروندان از کشور، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات چندي است سياست ايجاد نهضت توليد محتواي ايراني و اسلامي را اعلام کرده و در دستور کار قرار داده است.

اين سياست در پاسخ به انتقادها از نبود محتواي بومي پس از راه‌اندازي شبکه‌ ملي اطلاعات اتخاذ شده تا با ارائه‌ خدمات الکترونيکي کاربردي متعدد، حجم ترافيک داخلي که قرار است بر بستر شبکه‌ ملي اطلاعات به گردش درآيد افزايش يابد و از سوي ديگر در هزينه‌هاي خدمات حضوري صرفه‌جويي‌ کند.رويکرد جديد ارائه برنامه‌هاي بومي کاربردي با محوريت ميزباني و ترافيک داخلي

به تبعيت از اين سياست، فضاي استارتاپ‌ها و جمع‌هاي توليد ايده‌هاي نو و ناب در کشور به سمت توليد اپليکيشن و برنامه‌‌ها با محوريت نيازهاي کاربردهاي روزمره و تسهيل زندگي سوق يافته است. در اين مسير نيز رويکرد از به‌کار گيري صرف پهناي باند بين‌الملل و سرورهاي خارجي که اغلب در کانادا و امريکا نگهداري مي‌شوند، به استفاده از پهناي باند داخلي و سرورهاي داخل کشور تغيير کرده است.

اخيرا نيز يک استارتاپ متشکل از دانشجويان دانشگاه‌هاي علم و صنعت و اميرکبير، با بهره‌گيري از فضاي رو به رشد تمايل افراد به سفر، ايده جديدي را براي ارائه خدمات الکترونيکي گردشگري مطرح کرده‌اند که ‌هدف از اين ايده فراهم کردن امکان حداقل يک سفر راحت در سال براي هر خانواده است. يک شرکت ايراني سرمايه گذار نيز هزينه هاي اجرايي کردن اين ايده را پذيرفته است.

مجيد حسيني نژاد طراح اين ايده توضيح مي‌دهد که تمام مراحل اين نرم‌افزار به صورت کاملا بومي طراحي شده است و سامانه از سرور و پهناي باند داخلي استفاده مي‌کند. اين سامانه‌ با اطلاع از نواقص موجود در خدمات سفر و گردشگري از جمله گراني و نبود بليت‌ در روزهاي شلوغ، تحميل هزينه‌هاي لغو بليت و تاخيرها و ارائه راه‌کار مبتني بر IT ، سعي در کاهش نارضايتي از خدمات گردشگري و جذب مشتري دارد.

وي اضافه کرد: اين سامانه بومي از طريق اتصال به سيستم‌هاي رزرواسيون آنلاين خطوط هوايي، امکان دسترسي در لحظه به بانک اطلاعاتي متمرکزي از نيازها را فراهم مي‌کند. همچنين به دليل ميزباني داخلي، دفعات مراجعه به پهناي باند بين الملل را کاهش مي‌دهد و  در صورت آمادگي سيستم رزرواسيون خطوط هوايي، امکان جايگزيني نرم‌افزار بومي جديد با نرم‌افزار خارجي مورد استفاده فعلي وجود دارد./فارس

حال با توجه به عدم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات توسط وزارت ارتباطات، برپایی این گونه نشست ها می تواند راه گشا و برطرف کننده بهانه جویی های تاکنون مدیران و مشاوران نهاد های ذیربط در موضوع شبکه ملی اطلاعات باشد. امید است مسئولین مربوطه با درک واقعیت های روز جامعه و بهره گیری از تجربه کشورهای پیشرفته، با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات علاوه بر حفظ امنیت و استقلال ملی، رونق بازار آی تی و فعالان این حوزه را فراهم آورند.نظرات کاربران
نام:
ايميل:
* نظر:
CAPTCHA Image

اطلاعیه